محتویات سبد
(خالی)


فهرست موضوعی

ورود اعضاء
شناسه:
رمز عبور:
فراموشی رمز    

 
 

 

شش هزار نامه مارسل پروست نویسنده سرشناس، به صورت دیجیتال عرضه می‌شود

۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۲۳:۰۸ ق.ظ


به همت یک گروه آمریکائی – فرانسوی و به مناسبت صدمین سالگرد پایان جنگ اول جهانی، مجموعه‏ ای از حدود شش هزار نامه از مارسل پروست نویسنده نامدار فرانسوی، به زودی به صورت دیجیتال درآمده و به رایگان بر روی اینترنت گذاشته خواهد شد.

عمده این نامه ها توسط «فیلیپ کولب» استاد دانشگاه ایلینویز پیشتر در قالب کتابی منتشر شده بود. «کلب» که در سال ۱۹۹۲ درگذشت ، ۵۳۰۰ نامه باقی مانده از پروست را گردآورد و بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۳ میلادی این نامه ها در ۲۱ جلد کتاب منتشر شد. از آن زمان تاکنون چندصد نامه دیگر از پروست کشف شده است.

مارسل پروست در سال ۱۸۷۱ بدنیا آمد، او نویسنده و مقاله‌نویس فرانسوی بود که به خاطر کتاب مشهورش «در جستجوی زمان از دست‌رفته» جزو یکی از بزرگترین نویسندگان تاریخ ادبیات قلمداد می‌شود.

پروفسور «کلب» که پیشتر نامه های پروست را منتشر کرده، می گفت او بیش از ۲۰ هزار نامه نوشته که بسیاری از آنها از بین رفته یا گم شده اند.

دانشگاه ایلینویز، پروژه دیجیتالی کردن مجموعه را با همکاری دانشگاه گرونوبل آلپ، کانون متون و دستخط های مدرن و کتابخانه ملی فرانسه این پروژه را انجام می دهد.

این طرح ، نخست بر ۲۰۰ نامه که پروست در ارتباط با جنگ جهانی اول نوشته است تمرکز خواهد کرد. با این هدف که آنها را تا روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸ که مصادف با پایان جنگ جهانی اول ، موسوم به «جنگ بزرگ» است، منتشر شود.

فرانسوا پرول استاد ادبیات دانشگاه ایلینویز می گوید :«این امر ما را قادر خواهد ساخت که نخستین عرضه نامه ها را به صورتی هماهنگ صورت دهیم. »

«کارولین ژیلوویچ» کتابدار مسئول مجموعه پروست در دانشگاه الینویز می گوید: ما مطمئن نیستیم که نامه های دوران جوانی او برای شروع کار الزاماً جالب ترین هاست.

پروست که که ضعیف بود، به جنگ نرفت اما برادرش «روبر» رفت ، و آن دو در طول جنگ نامه هائی رد و بدل می کردند. متن نامه های دستنویس که بر اینترنت قرار می گیرد، با متن چاپی همراه خواهد بود. به گفته پرول، این به خواندن نوشته های مارسل پروست کمک می کند چون خواندن نوشته های پروست آسان نیست. وی در سال ۱۹۲۲ بر اثر سینه پهلو درگذشت و در گورستان پرلاشز دفن شد.

نامه های نوشته این نویسنده فرانسوی ، معمولاً در حراج ، به ده ها هزار یورو به فروش می رود.


 
نماد اعتماد الکترونیکی

 

 

 
پرفروش ترین عناوین
اکولوژی و محیط زیست خودمونی
اکولوژی و محیط زیست خودمونی

140,000 ریال
وخشور ایران
وخشور ایران

250,000 ریال
فرزند ایران
فرزند ایران

250,000 ریال

پر بازدیدترین عناوین
یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

3,500,000 ریال
دفتر دانایی و داد

دفتر دانایی و داد

1,200,000 ریال
تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران

تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران

750,000 ریال

جدیدترین عناوین منتشر شده
قاشق چایخوری
قاشق چایخوری

250,000 ریال
صد نویسنده تاثیرگذار تاریخ
صد نویسنده تاثیرگذار تاریخ

600,000 ریال
تامارا
تامارا

170,000 ریال
 

عضویت در خبر نامه