محتویات سبد
(خالی)


فهرست موضوعی

ورود اعضاء
شناسه:
رمز عبور:
فراموشی رمز    

 

 

 
 

 

نگاهی به کتاب عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما

۱ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۹:۱۶ ق.ظ

درباره سینمای عباس کیارستمی زیاد شنیده‌ایم، در برنامه‌های تلویزیونی، جلسات نقد و گفتگو، نمایش‌های خصوصی و عمومی فیلم‌هایش. اما هیچ‌گاه کسی نتوانسته بود به روش کاری و فکری او دست پیدا کند و راجع به آن صحبت کند. او همیشه از روی فیلم‌هایش قضاوت شده است. اما کتاب "عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما" به قلم محمود ثانی و با مقدمه‌ای از ژان کلود کاریر ما را با چهره دیگر کیارستمی آشنا می‌کند، چهره‌ای کمتر دیده شده و کمتر شناخته شده و در مقام یک معلم.

 

 

محمودرضا ثانی‌ زادهٔ آبادان است و تاکنون بیش از ۴۰ فیلم مستند و داستانی در ایران و کشورهای مختلف جهان ساخته است و از چندین جشنوارهٔ بین‌المللی جوایزی دریافت کرده است. او که خود از شاگردان کیارستمی است و در چندین کارگاه‌های فیلمسازی کیارستمی شرکت کرده است دست به قلم شده است و با‌‌ همان شیوه و تکنیک‌های مستندگونه یکی از کارگاه‌های استاد را در اسپانیا به رشته تحریر آورده است.

کتاب با مقدمه شخصیت شناخته شده در سینمای آوانگارد جهان ژان کلود کاریر آغاز می‌شود. او درباره سینمای کیارستمی و آموزش در سینما توضیحاتی می‌دهد و سپس در اوج نوشته‌هایش درباره شخصیت معلمی کیارستمی می‌نویسد: ".... اگر یک استاد سینما که خود کارگردان است بخواهد به شاگردانش چیزی بیاموزد باید به آن‌ها بگوید که چگونه کار کنند نه اینکه چکار کنند....." و این ویژگی بارز کیارستمی است.

کتاب با روایت جذاب ثانی از برگزاری جلسه اول و آشنایی شاگردان با استاد و پرسش و پاسخ‌ها آغاز می‌شود سپس با وصف دیدن لوکیشن‌ها و انتخاب موضوع برای ساخت فیلم‌ها و بیان ایده‌های مختلف از سوی شاگردان و راهنمایی‌های استاد ادامه پیدا می‌کند. در میان این گزارشات خواندنی ده‌ها نکته آموختنی هم وجود دارد بخصوص آنجایی که کیارستمی از نحوه ساختن فیلم‌های خودش مانند "مثل یک عاشق"، "تخم مرغ‌های دریایی" و "دریاچه و چوب" و دیگر فیلم‌هایش می‌گوید. خواندن این مطالب فوق العاده جذاب و آموزنده است.

یکی از مهم‌ترین درس‌های کیارستمی در کارگاه‌هایی که برگزار می‌کند توصیه او بر ساخت فیلم ارزان است. کم هزینه بودن ساخت فیلم یک نکته کلیدی است که استاد همیشه بر آن تاکید می‌کند. او حتی همه را تشویق می‌کند که با موبایل خود فیلم بسازند. علت اصلی توصیه ایشان این است که فیلمسازان جوان باید یاد بگیرد بدون تهیه‌کننده (که معمولا حاضر به سرمایه‌گذاری بر روی فیلم فیلمساران جوان نیست) و با حداقل هزینه فیلم‌های خود را بسازند.

البته این کتاب فقط مختص کسانی که می‌خواهند فیلم کوتاه و یا بلند بسازند نیست. برای ساخت "ویدئو آرت" این کتاب می‌تواند یک مرجع به حساب بیاید. بسیاری از آثار کیارستمی ویدئو آرت است و به قولی فیلمی مانند "شیرین" هم در دنیای هنر یک ویدئو آرت بلند محسوب می‌شود. کیارستمی ویدئو آرت را غیر قابل تعریف می‌داند ولی در وصف آن می‌گوید: "ویدئو آرت تبدیل خیال به واقعیت است."

ناشر کتاب صد و پنجاه صفحه‌ایی "عباس کیارستمی و درس‌هایی از سینما" انتشارات معین است که چاپ اول آن در سال ۱۳۹۲ بوده و تا بحال به چندین چاپ دیگر هم رسیده است. کتابی کم حجم و ارزان و خواندنی که به همه دوستداران سینما و ویدئو آرت توصیه می‌شود.

فرید امین الاسلام/برگرفته شده از خبرگزاری هنر ایران


 
نماد اعتماد الکترونیکی

 

 

 
پرفروش ترین عناوین
وخشور ایران
وخشور ایران

250,000 ریال
فرزند ایران
فرزند ایران

250,000 ریال
شیوۀ دلبری و متروآشوبی
شیوۀ دلبری و متروآشوبی

250,000 ریال

پر بازدیدترین عناوین
یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

3,700,000 ریال
دفتر دانایی و داد

دفتر دانایی و داد

1,200,000 ریال
شرح کامل فیه ما فیه

شرح کامل فیه ما فیه

950,000 ریال

جدیدترین عناوین منتشر شده
آمریکا بدون نقاب
آمریکا بدون نقاب

550,000 ریال
به عبارت آفتاب
به عبارت آفتاب

470,000 ریال
100 موسیقیدان تاثیرگذار تاریخ
100 موسیقیدان تاثیرگذار تاریخ

800,000 ریال
 

عضویت در خبر نامه