محتویات سبد
(خالی)


فهرست موضوعی

ورود اعضاء
شناسه:
رمز عبور:
فراموشی رمز    

 
 

 

اخبار

  1   2   3   4   5   بعدی >>
 

تجلیل از جین آستن، نویسنده قرن نوزدهم، دویست سال پس از مرگ

۳ مرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۴۴:۴۲ ب.ظ

به مناسبت دویستمین سالروز درگذشت جین آستن، نویسنده پرآوازه قرن نوزدهم انگلیس برنامه های متعددی در زادگاهش برپا شده است. او درسال ۱۸۱۷ در کلیسای وینچستر به خاک سپرده شد.

در بیزینگ استوک، در نزدیکی خانه کودکی جین آستن از مجسمه برنزی او رونمایی شد.

این مجسمه درست در جایی قرار دارد که زمانی پاتوق آستن بود. او در محافل مختلفی که در آنجا برگزار می شد شرکت می کرد و بسیاری از صحنه ها و فضاهای رمان هایش را با الهام از همین محافل خلق کرده است.

شهر باث در جنوب غربی انگلستان، جایی که آستن بین سالهای ۱۸۰۱ تا ۱۸۰۶ در آنجا زندگی کرد میزبان جشنواره ای در تجلیل از او بود. از برگزاری کارگاه های آموزشی در مورد شیوه نامه نگاری جین آستن، سبک رقصیدن ، چای نوشیدن و غذا خوردن او تا مهمانی بالماسکه، مردم در این جشنواره پا جای پای این نویسنده قرن نوزدهم گذاشتند.

 

 

هواداران او در دیگر نقاط جهان نیز با به اشتراک گذاشتن عکسهایی از کتابهای جین آستن که اغلب آنها را کنار سینی چای به سبک قرن نوزدهم انگلیس قرار داده اند یاد او را گرامی داشتند.

به همین مناسبت، بانک مرکزی انگلستان نیز از نخستین اسکناس ده پوندی با تصویر این نویسنده قرن نوزدهم رونمایی کرد.

مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی بریتانیا در مراسم رونمایی گفت: «ده پوندی همانقدر برای جین آستن ارزش داشت که هزار پوند برای ما ارزش دارد. ده پوند ، نصف خرجی ای بود که از پدرش می گرفت. همچنین، اسکناس ده پوندی نمادین است چون ده پوند مبلغی بود که برای اولین رمانش ، سوزان، از ناشر دریافت کرد.»

 

 

اسکانس ده پوندی جدید نقل قولی از او دارد که می گوید «هیچ لذتی بهتر از کتاب خواندن نیست».

این جمله را یکی از شخصیتهای کتاب «غرور و تعصب» که خودش علاقه ای به کتاب ندارد و تنها در پی به دست آوردن دل خواستگارش است می گوید.

آقای کارنی می گوید این جمله عصاره زندگی و آثار جین آستن است و علاوه بر اهمیت خواندن، جنبه شوخ شخصیت او را که همواره با نوعی طنز و کنایه به مسائل اجتماعی و روحیات و خلق و خوی مردم و اطرافیانش می نگریست تصویر می کند.

 

اسکانس جدید به گونه ای طراحی شده که برای نابینایان هم قابل لمس و شناسایی باشد.

تصویر جین آستن برگرفته از طرحی است که خواهرش کاساندرا از او کشیده است.

اسکانس های کنونی، تصویر چارلز داروین، زیست شناس بریتانیایی را بر خود دارد.

 

اسکناس های جین آستن، آبی بر آتش مخالفت ها

مدتی است بحث بر سر انتخاب چهره هایی که بر اسکانس های بریتانیا قرار می گیرند بالا گرفته است.

زمانی که بانک مرکزی انگلستان ، تصویر نیکوکار بریتانیایی «الیزابت فرای» را از روی اسکناس پنج پوندی حذف کرد و عکس وینستون چرچیل، نخست وزیر پرآوازه بریتانیا را به جای او نشاند، عده ای از فعالان اجتماعی و حامیان حقوق زنان دست به اعتراض زدند.

 

 

به غیر از «الیزابت فرای» و «فلورانس نایتینگل» پرستار بنام انگلیسی، تمام شخصیتهایی که تا به حال تصویرشان بر اسکانس های بریتانیا چاپ شده، مرد بوده اند.

از شخصیتهای ادبی که عکسشان بر روی اسکانس رفته می توان به ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس برجسته و چارلز دیکنز، نویسنده پرآوازه انگلیسی اشاره کرد.

هر چند با چاپ تصویر جین آستن بر اسکناس ده پوندی اعتراض ها خاموش شده اما فعالان مدنی کماکان پیگیر پروسه انتخاب چهره هایی که بر روی اسکناس ها قرار می گیرد هستند.

ده پوندی های نو از ماه سپتامبر میان مردم توزیع می شوند.


آثار ترسناک کمبود ویتامین D

۷ اسفند ۱۳۹۵ ۱۰:۳۱:۳۷ ب.ظ

سطوح مناسب ویتامین D از ما در برابر انواع مختلف سرطان، مانند سرطان پروستات و سرطان پستان محافظت می کند، افسردگی را کاهش می دهد، و نسبت به برخورداری از یک سیستم ایمنی قوی اطمینان حاصل می کند.ویتامین D یکی از مواد مغذی ضروری برای بدن انسان محسوب می شود، اما کمبود آن یکی از موارد شایع در نقاط مختلف جهان است. ویتامین D که به نام ماده مغذی آفتاب نیز شناخته می شود، تاثیر قابل توجهی بر سلامت کلی انسان دارد.


به گزارش عصر ایران به نقل "اکتیو بیت"، سطوح مناسب ویتامین D از ما در برابر انواع مختلف سرطان، مانند سرطان پروستات و سرطان پستان محافظت می کند، افسردگی را کاهش می دهد، و نسبت به برخورداری از یک سیستم ایمنی قوی اطمینان حاصل می کند.

کمبود ویتامین D - بنابر اعلام موسسه پزشکی آمریکا، کمتر از 600 واحد بین المللی (IU) در روز هم برای مردان و هم برای زنان در نظر گرفته می شود - می تواند ما را نسبت به طیف گسترده ای از بیماری ها آسیب پذیر سازد.

خطر بیماری قلبی عروقی

بنابر پژوهش کالج قلب شناسی آمریکا، سطوح پایین ویتامین D می تواند خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را به میزان 32 درصد افزایش دهد. همچنین، کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های قلبی دیگر که سیستم رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهند را به میزان 20 درصد افزایش می دهد.

از سوی دیگر، پژوهشگران کالج قلب شناسی آمریکا اعلام کردند که سطوح کافی از ویتامین D (حداقل 600 واحد بین المللی در روز) سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می کند و کاهش التهاب ناشی از ایمنی که می تواند خطر کلی ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد را در پی دارد.

احتمال مرگ زودرس

نتایج پژوهشی که در نشریه American Journal of Public Health منتشر شد، پیوند بین کمبود ویتامین D و مرگ زودرس را نشان داد. برای این پژوهش، دانشمندان 32 مطالعه مختلف را تجزیه و تحلیل کردند که سطوح پایین ویتامین D خون را با مرگ زودرس مرتبط می کردند.

دانشمندان دریافتند افرادی که سطوح ویتامین D آنها کمتر از 30 نانوگرم در هر میلی لیتر باشد، هرچه بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند، که به واسطه مواجهه با بیماری ها و ناخوشی های مختلف شکل می گیرد. از سوی دیگر، افرادی که سطوح ویتامین D آنها 30 نانوگرم در هر میلی لیتر یا بیشتر بود به طول عمر بیشتر در نتیجه مواجهه به مراتب کمتر با بیماری های کشنده تمایل داشتند.

شکل گیری بیماری های مرتبط با زوال عقل

نتایج پژوهشی که در نشریه Neurology منتشر شد، سطوح پایین ویتامین D را با خطر بیشتر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر پیوند داد. بنابر این پژوهش، کمبود ویتامین D می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را تا 122 درصد افزایش دهد.

همچنین، در زمینه زوال شناختی، مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که حتی کمبود متوسط ویتامین D در مقایسه با افرادی که ویتامین D کافی دریافت می کنند، می تواند خطر ابتلا به زوال عقل در یک فرد را به میزان 53 درصد افزایش دهد.

شانس زنده ماندن از سرطان

پژوهش منتشر شده در نشریه Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism نشان داد که اگر فردی به سرطان مبتلا شود، احتمال زنده ماندن وی با توجه به دریافت ویتامین D می تواند افزایش یابد. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به سرطان با سطوح بالای ویتامین D از شانس بیشتری برای بهبودی بیماری و بقا برخوردار هستند.

بنابر ادعای دانشمندان، بیماران مبتلا به سرطان نرخ بقای خود را با دریافت هر 10 واحد اضافی از ویتامین D به میزان چهار درصد افزایش دادند - به ویژه، برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان پستان، و لنفوم، شانس بقا به واسطه سطوح سالم ویتامین D دو برابر شد.

افت عملکرد سیستم ایمنی بدن

دیر زمانی است که به رابطه بین سطوح ویتامین D و سلامت سیستم ایمنی اشاره می شود. با این وجود، پژوهشگران دانشگاه فنلاند شرقی، با بررسی رابطه بین سطوح ویتامین D و ذات الریه این پیوند را هر چه مستحکم‌تر ساخته اند.

به گفته پژوهشگران فنلاندی، کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به ذات الریه را در نتیجه سیستم ایمنی تضعیف شده به میزان دو و نیم برابر افزایش می دهد. همچنین، سطوح پایین ویتامین D می تواند خطر ابتلا به انواع دیگر بیماری های تنفسی را نیز افزایش دهد.

واکنش افسردگی

مشابه با سیستم ایمنی تضعیف شده، کمبود ویتامین D دیر زمانی است با افسردگی پیوند خورده است. مطالعه ای که در نشریه British Journal of Psyvhiatry منتشر شد، نشان داد که سطوح پایین ویتامین D در جریان خون احتمال تشخیص افسردگی را دو برابر افزایش می دهد.

پس از نظارت بر بیش از 31 هزار سوژه مطالعه، پژوهشگران به افت شدید عملکرد در منطقه هیپوکامپ مغز (که محل پرورش گیرنده های ویتامن D است و به تنظیم خلق و خو کمک می کند) به واسطه سطوح پایین ویتامین D در مقایسه با شرکت کنندگانی که از سطوح سالم این ویتامین برخوردار بودند، اشاره کردند.

سطوح بالاتر درد و التهاب

پژوهشی که در نشریه Journal of Arthritis Care & Research منتشر شد، نشان داد که سطوح پایین‌تر ویتامین D در خون یک واکنش التهابی را موجب می شود که در آن حملات سیستم ایمنی به صورتی دردناک در مفاصل تجربه می شود.

به طور خاص، تقریبا 30 درصد از بیمارانی که از کمبود ویتامین D رنج می برند، مستعد ابتلا به بیماری آرتریت سوریاتیک هستند. به همین ترتیب، این پژوهش نشان داد 62 درصد از مبتلایان به آرتریت سوریاتیک با کمبود ویتامین D مواجه هستند، که شدت التهاب در نتیجه افزایش سطوح گلبول های سفید خون در بدن را توضیح می دهد.

خطر افزایش یافته ابتلا به سرطان پروستات

بنابر گزارش موسسه ملی سرطان آمریکا، بیمارانی با سطوح بالاتر ویتامین D در خون احتمال کمتری دارد به سرطان پروستات مبتلا شوند. این مساله درباره سرطان های روده بزرگ، پستان و لوزالمعده نیز صدق می کند. با این وجود، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان در صورت کمبود ویتامین D پنج برابر بیشتر در نظر گرفته می شود.


احتمال ابتلا به سرطان در زنانی که سینه های متراکم تر دارند به دلیل فاکتورهای سلولی بیشتر از سایرین است

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۰۱:۱۸:۰۵ ق.ظ

به گزارش نیوز به نقل از مهر، محققان با مطالعه ۲۰۰ هزار زن عنوان می کنند که تراکم سینه ممکن است مهم ترین عامل ریسک سرطان سینه، در کنار سابقه خانوادگی بیماری و سایر فاکتورهای پرخطر باشد.
دکتر کارلا کرلیکوسکه، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این باره می گوید: «مهم ترین یافته این مطالعه، تاثیر تراکم سینه بر ابتلا به سرطان سینه در جمعیت است.»

طبق توضیحات محققان این دانشگاه، بافت غده ای سینه در ماموگرافی استاندارد مشاهده می شود در حالیکه بافت چربی کمتر قابل مشاهده است. فاکتورهای بسیاری می تواند بر ترکیب بافت سینه تاثیر گذارد.

به گفته محققان، زنان چاق یا دارای اضافه وزن معمولا تراکم سینه کمتری دارند اگرچه سن عامل تعیین کننده مهمی در مورد تراکم سینه است.

محققان بر این باورند سینه های متراکم تر به دلیل فاکتورهای سلولی بیشتر مستعد ابتلا به تومور هستند و همچنین تشخیص تومورهای کوچک تر در بافت متراکم از طریق ماموگرافی دشوارتر است.یک زن، پرقدرت‌ترین چهره سینمایی انگلستان شد

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۰۱:۰۰:۵۱ ق.ظ

به گزارش مهر، در فهرستی از پرقدرت‌ترین چهره‌های برتر سینمای بریتانیا شامل کنت بارنا تا ادی ردمین و اما واتسون، جی‌کی رولینگ در صدر این فهرست قرار گرفت.   

به گزارش تایمز، این فهرست که برای تعیین پرقدرت‌ترین چهره‌های سینمای بریتانیا تهیه شده دیروز توسط نشریه تایمز منتشر شد. در این فهرست خانم رولینگ به اتفاق دیوید هی‌من تهیه‌کننده مجموعه «هری پاتر» مکان اول را به خود اختصاص داده‌اند.

 

ایوان دانلیوی تهیه کننده استودیو پاینوود در مکان دوم این فهرست قرار گرفته است.

فروش۶ میلیارد پوندی مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» در طول سال‌ها نشان دهنده تاثیرگذار بودن این مجموعه بر سینمای بریتانیا است. فیلم «هیولاهای شگفت‌انگیز و زیست‌گاه آنها» از دیگرفیلم‌هایی است که سال ۲۰۱۶ در همان جهان داستانی ساخته و اکران شد.

مکان سوم این فهرست در اختیار کریستوفر نولان کارگردان برجسته، نویسنده و تهیه‌کننده فیلم‌هایی چون «دانکرک» و «سرآغاز» است.

اما واتسون از بازیگران فیلم «هری پاتر» ‌در مکان چهارم این فهرست جای گرفته و ویل سارجنت مدیرعامل کمپانی «فارم‌استور» در مکان پنجم قرار دارد.

مکان ششم در اختیار کال نیدهام مدیر عامل سایت آی‌ام‌دی‌بی و مکان هفتم در اختیار صدیق خان شهردار لندن است.

جان بویگا از بازیگران جوان «جنگ ستارگان» در مکان هشتم جای دارد. ریدلی اسکات کارگردان باسابقه در مکان نهم و ادی ردمین مکان دهم را اشغال کرده‌اند.

اما واتسون با فیلم «هری پاتر» به شهرت رسید اما پس از آن موفق شد تا مسیر خود را با نقش‌های تاثیرگذار انتخاب کند و ادامه دهد. بازی در نقش دلبر در فیلم زنده «دیو و دلبر» از محصولات دیزنی از تجربیات موفق اوست.

بندیکت کامبربچ بازیگر نقش شرلوک در مکان بیست وهشتم و کنت برانا بازیگر بزرگ تئاتر و سینما و کارگردان مشهور بریتانیایی در مکان بیست و نهم این فهرست جای گرفته‌اند.

 

 


افرادی که ۴۰ برابر دیگران در معرض سرطان هستند

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۸:۱۵ ق.ظ

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی گفت : درمان سرطان درمان مشکل و در برخی موارد درمان ناموفقی همراه با هزینه گزاف است.

به گزارش تسنیم، سین فودازی متخصص کلینیکال آنکولوژی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد : بسیاری از سرطان ها اگر در مراحل ابتدایی تشخیص داده شوند قابل درمان هستند اما سوالی که در این جا بوجود می آید این است که با پیدایش چه علامت هایی به وجود سرطان در بدن شک کنیم ؟ پاسخ به این سوال بسیار گسترده است ولی یکسری نشانه های شایع در این رابطه وجود دارد که بسیار توصیه می شود افراد به آن دقت کنند و در صورت داشتن حتی یکی از نشانه ها به متخصص مراجعه فرمایند .

وی دررابطه با این نشانه ها افزود : هرنوع زخمی که بهبود نیابد ، توده ای در هر قسمت از بدن که به تازگی متوجه آن شده اید بخصوص در ناحیه سینه و بیضه و گردن ، تغییر در رنگ و ظاهر خال های پوستی ، گرفتگی صدا و سرفه ای که بیش از 2 هفته طول بکشد همچنین تغییر در تن صدا به مدت طولانی جز نشانه های هشدار محسوب می شود و باید سریعا معاینه شوند .

فودازی ادامه داد : هرگونه اختلال در وضعیت گوارشی ، سوءهاضمه و درد های مبهم در ناحیه جناق ،زود سیر شدن ، نفخ و یبوست طولانی مدت ، اختلالاتی در بلع ، تهوع و استفراغ همراه با خون ، سرفه همراه با خون ،دفع مدفوع خونی و سیاه، اسهال طولانی مدت ، تغییر در رنگ ادرار ، خون در ادرار ، کاهش وزن ناگهانی ، بی اشتهایی غیر قابل توجیه یکسری از هشدار ها تلقی می شوند که در صورت پیدایش حتی یکی از موارد ذکر شده باید با یک متخصص مشورت کنید .

این سرطان شناس در رابطه با اقدامات پیشگیری کننده به جام جم آنلاین گفت : موضوعی که همیشه به آن اشاره شده و همواره به آن تاکید زیادی می شود ترک سیگار در افراد سیگاری است .
همین اقدام باعث می شود تا بیشتر سرطان های کشور با این عمل ریشه کن شود همچنین لازم به ذکر است حدود 30 درصد از مرگ و میر تمامی سرطان ها به علت مصرف ناشی از سیگار گزارش شده است .

این آمار بالایی است و به همین دلیل با سونامی سرطان روبه رو هستیم و اگر مصرف سیگار و دخانیات کنترل شود یک سوم تمامی سرطان ها کاهش پیدا می کند و این درصد قابل توجهی است .دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران متذکر شد: علت اصلی ابتلا به سرطان ریه ، معده ، حنجره ، مثانه ، کلیه و لوزالمعده مصرف دخانیات شناخته شده است .
سرطان ریه که شایع ترین سرطان در مردان و سومین سرطان شایع در زنان است تنها به علت مصرف دخانیات است .

بطور مثال اگر یک فرد در طی 20 سال روزانه یک پاکت سیگار مصرف کند بیش از 40 برابر یک فرد عادی در معرض ابتلا به سرطان قرار دارد.وی در ادامه بیان کرد : مسئله بعدی در رژیم های غذایی نامناسبی است که با تغییر در سبک زندگی مردم اتفاق افتاده است .

تخمین زده شده که حدود 35 درصد از سرطان ها ارتباط تنگاتنگی با رژیم غذایی دارند علاوه بر آن چاقی بیش از حد به دلیل مصرف زیاد مواد غذایی چرب یا کالری بالا و کربوهیدرات بالا درصد ابتلا مخصوصا به سرطان هایی چون معده ، پروستات ، پستان و رحم را بالا می برد .

فودازی تاکید کرد : همچنین مصرف مواد غذایی فراوری شده نظیر سوسیس و کالباس ، فست فودها ، غذاهای آماده و کنسروی که با نمک فراوان تهیه می شود ، مواد سرخ کردنی ، کبابی که با دود پخته شود و مواد غذایی کپک زده همگی عوامل خطری هستند که با داشتن مواد آروماتیک در صورت مصرف بی شک فرد را دچار مشکلات جبران ناپذیری چون سرطان های دستگاه گوارش می کند .
این متخصص خاطرنشان کرد : فعالیت فیزیکی مناسب و ورزش در راس اقدامات پیشگیری کننده از سرطان وجود دارد . 

افراد دقت داشته باشند که باید هفته ای 5 جلسه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند تا ضربان قلب خود را به 2 برابر برسانند .

فعالیت هایی چون پیاده روی سریع ، دویدن های آرام و طناب زدن جز بهترین ورزش ها توصیه می شود علاوه بر آن باید مواد غذایی سرشار از فیبر ، میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی روزانه شان بگنجانند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی ایران گفت : نور خورشید سرشار از ویتامین دی است و جز ویتامین های ضروری بدن به حساب ی آید اما یک مسئله دیگر که خیلی کمتر به این موضوع اشاره شده مشکلی است که در لایه اوزون وجود دارد لذا در تابستان حدود 2 ساعت قبل از ظهر تابش نور خورشد دارای حداکثر اشعه ماوراء بنفش خود است و توصیه می شود هرگز بدون کرم های محافظت کننده و ضد آفتاب زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید تا بتوان به حدی از انواع سرطان های پوستی جلوگیری کرد .

وی در پایان افزود: نکته دیگر در رابطه با مصرف الکل است و این معضل در کنار مصرف دخانیات درصد بالایی را در ابتلا به سرطان به خود اختصاص داده است ، متاسفانه در چند سال اخیر آمار انواع سرطان هایی چون دهان و گلو و حنجره را افزایش داده است .


مرهم خوشمزه بیماران کبدی

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۴:۴۶ ق.ظ

بر اساس یک تحقیق مشخص شد مصرف کاکائوی تلخ برای افراد مبتلا به بیماری‌ های کبدی مانند یک مرهم عمل می ‌کند و می ‌تواند درمانی برای بیماری آن ها باشد.

این تحقیق که روی ۲۱ بیمار کبدی انجام شد، این موضوع را مشخص کرد که افرادی که از شکلات تلخ استفاده کرده ‌اند، بیش از بیماران دیگر موفق به کنترل و تحمل درد شدند.

همچنین مصرف شکلات تلخ می ‌تواند از افزایش فشار خون پس از مصرف غذا که باعث بروز ناراحتی ‌های کبدی در افراد مستعد می‌ شود، بکاهد.

بر اساس این تحقیق مشخص شد آنتی اکسیدان موسوم به فلاوانول در شکلات سیاه و تلخ عامل اصلی در کاهش فشار خون و دردهای مزمن کبدی است و باعث سست شدن عضلات بدن به هنگام احساس دردهای کبدی می‌ شود.

در ادامه همچنین آمده است که وجود ارتباط مستقیم میان مصرف این شکلات و درمان بیماری‌ های کبدی باعث شده تا برخی از پزشکان این ماده را برای بیماران خود و در کنار داروها تجویز کنند.راههای پیشگیری از سندرم کامپیوتر

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۰۰:۰۹ ق.ظ

آیا استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه می تواند، باعث نزدیک بینی شود؟ چه راهی برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم وجود دارد؟

عینکی شدن هم دردسرهای خاص خودش را دارد، افراد دوست ندارند که همیشه عینک به چشم داشته باشند و دردسر جا گذاشتن عینک هم که داستان خودش را دارد. شاید هنگام استفاده از گوشی تلفن همراه، این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که آیا واقعا استفاده از گوشی و چشم دوختن به صفحه موبایل می تواند باعث ضعف بینایی شود؟ و آیا راه فراری برای جلوگیری از ضعف بینایی وجود دارد؟

 

مادر و پدرتان عینکی هستند

نزدیک بینی با شماره بالا از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد. افرادی که شماره چشم بالای چهار یا پنج دارند، بیماری را در زمان تولد از والدین شان به ارث برده اند و ضعف چشم شان جنبه موروثی دارد اما کودکانی با شماره های دو یا سه بیماری شان جنبه فیزیولوژیک دارد که به عنوان بیماری محسوب نمی شود. ضعف در بینایی که به علت شماره های پایین ایجاد می شود، بیماری محسوب نمی شود و می توان آن را به عنوان ویژگی های فردی درنظر گرفت.

درست مانند اشخاصی که کوتاه قد یا بلند قد هستند برخی افراد هم سایز متفاوتی را در کره چشمان شان دارند و نمی توان آنها را بیمار محسوب کرد. توارث ژن می تواند به صورت مغلوب یا غالب به فرزندان منتقل شود. اگر مادر و پدر هر دو عینکی باشند، این ژن به کودک هم منتقل می شود و کودکانی با والدین عینکی بیشتر درمعرض عینکی شدن قرار دارند.

 

گوشی را از خودم دور کنم

از قدیم نظریه هایی مبنی بر اینکه مطالعه در نور کم و زیاد یا استفاده از کامپیوتر یا تبلت ها باعث کم سو شدن چشم می شود، وجود داشته است اما دلیل علمی و محکمی مبنی بر اینکه این ابزار می تواند باعث ایجاد ضعف چشم شود، وجود ندارد. برخی مقالات وجود دارند که ثابت می کنند استفاده از این ابزارها می تواند چشم را ضعیف کند اما اغلب محققان عقیده دارند که nearwork یعنی کار زیاد و با فاصله نزدیک باعث نزدیک بینی می شود. البته لازم نیست زیاد به فرزندتان سخت بگیرید؛

استفاده از کامپیوتر و تبلت، آسیب جدی به چشم ایجاد نمی کند و تنها ممکن است باعث آزردگی چشم شود.

 

قطره در چشم تان بچکانید

اگر حسابدار یا اپراتور کامپیوتر هستید و مدام از کامپیوتر استفاده می کنید، قطره مصنوعی بخرید و در چشم تان بریزید. قطره های مصنوعی یکبار مصرف هستند و می توانید یک یا دو عدد از این قطره ها را در جیب یا کیف تان قرار دهید و در صورت نیاز در چشمان تان بچکانید. استفاده از آنها هم محدودیت ندارد، می توانید هر دو یا سه ساعت یک بار، از این قطره ها استفاده کنید.

قطره های اشک مصنوعی، نوع با نگهدارنده و بدون نگهدارنده دارند که  نوع بدون نگهدارنده آنها کیفیت بهتری دارد؛ فقط قطر ه هایی با برند معتبر خریداری کنید تا خیال تان از کیفیت و تقلبی نبودن آنها راحت باشد. شاید چکاندن قطره در چشم کمی آزار دهنده باشد اما با چکاندن این قطره می توانید خستگی چشم تان را کاهش دهید. این داروها منع مصرف ندارند و در تمام دنیا بدون نسخه به فروش می رسند و حتی می توان آنها را از سوپرمارکت ها هم خریداری کرد.

 

سندرم کامپیوتر را جدی بگیرید

سندرم دیدن کامپیوتر به علت استفاده طولانی مدت از کامپیوتر ایجاد می شود. زمانی که به صفحه کامپیوتر چشم دوخته اید، پلک زدن کاهش پیدا می کند و چشم خشک می شود. برای جلوگیری از ابتلا به این سندرم، به کودکان تان بیاموزید به طور یکنواخت و ساعات متوالی به کامپیوتر چشم ندوزند و بعد از یک ساعت استفاده از کامپیوتر و دیگر ابزار دیجیتالی، ۱۰دقیقه چشمان شان را از صفحه بردارند و به نقاط دورتر نگاه کنند. با رعایت این نکات می توانید از آسیب چشم جلوگیری کنید. این سندرم چشمان شما را خسته می کند و باعث می شود تا چشم ها دچار خستگی، سوزش و قرمزی شود. برخی افراد هم با علائم دوبینی و پرش ناگهانی چشم مواجه می شوند.

 

راه پیشگیری هم دارد

نور ال سی دی صفحه موبایل یا کامپیوتر را کم کنید تا چشم تان آسیب نبیند. نور زیادی که از سمت کامپیوتر به چشم تابیده می شود، گرمای بیشتری را در چشم ساطع می کند و تبخیر اشک چشم هم بیشتر شده و نتیجه آن هم خشکی چشم می شود. زاویه ای که به سمت کامپیوتر نگاه می کنید، بسیار اهمیت دارد؛ اگر از بالا نگاه کنید، چشمان کمتر باز شده و کمتر هم خسته می شوند. خط نگاه به کامپیوتر نباید از ۱۵درجه بیشتر باشد.

اگر مانیتور از خط نگاه بالاتر باشد، مجبور می شوید پلک تان را باز نگه دارید. حواس تان به ارتفاع صندلی هم باشد؛ ارتفاع صندلی باید از مانیتور پایین تر باشد. این نکته اساسی را فراموش نکنید که حالت باز بودن چشم تبخیر چشم را بیشتر می کند و درنتیجه خشکی چشم هم بیشتر می شود.

 

عینکی شوید

اگر عینکی هستید هنگام خرید عینک، نوع آنتی رفلکس را انتخاب کنید. حتی اگر عینکی هم نباشید، می توانید از نوع بدون شماره عینک آنتی رفلکس خریداری کنید. عینک های آنتی رفلکس، نور ورودی به چشم را تاحدی کاهش می دهند و شدت ورود به آن را کمتر کرده و خستگی ناشی از نور را کم می کنند.

 

چشم درشت ها، چشمان ضعیف تری دارند

چشم درشت ها عموما به نزدیک بینی و خشکی چشم بیشتر مبتلا می شوند. ممکن است به این علت باشد که داشتن پلک های بازتر و کره چشم درشت تر، باعث خشکی چشم بیشتری در این افراد شود. از طرفی بسیاری از افراد نزدیک بین تحت عمل های لیزر یا لازیک قرار می گیرند که این عمل ها هم می تواند آنها را مستعد خشکی چشم بیشتری کند. از عوارض عمل لیزیک و لازیک می توان به خشکی چشم اشاره کرد که بعد از چند ماه این عوارض برطرف می شود.

 

نزدیک بینی و دوربینی چه فرقی با هم دارند

افراد نزدیک بین و دوربین ها هر دو مشکل بینایی دارند، نزدیک بین ها دور را خوب نمی بینند و در دیدن نزدیک مشکلی ندارند، دوربین ها نزدیک را بهتر از دور می بینند اما در دیدن دور هم مشکل دارند. نزدیک بین ها کره چشمان درشت تر و با قدرت بیشتری دارند.

هنگام تشکیل تصویر، اگر چشم قدرت زیاد و بیش از اندازه داشته باشد، تصویر جلوی چشم می افتد و فرد نزدیک بین می شود اما اگر چشم به هر دلیل قدرت کمتری داشته باشد، تصویر پشت شبکیه ایجاد می شود که این افراد دچار ضعف چشم و دوربینی هستند.

 

چه زمانی باید کودک مان را نزد چشم پزشک ببریم

نوزاد در بدو تولد از لحاظ کلی معاینه می شود تا از لحاظ آب مروارید و سلامت کلی چشم بررسی شود.

بهتر است تمام نوزادان علاوه بر معاینه بدو تولد، در ماه اول نیز توسط چشم پزشک معاینه شوند. در یک سالگی هم بهتر است کودکان بار دیگر معاینه شوند و در صورتی که مشکل مهمی نداشتند تا دوران مدرسه هر دو یا سه سال یک بار و اگر مشکل بینایی داشته اند، هر سال باید چشمان آنها توسط چشم پزشک معاینه شود.

از آنجایی که کودکان سنین مدرسه می توانند مشکلات بینایی شان را بیان کنند، نگرانی برای بینایی کمتر است اما تا قبل از ۵ یا ۶سالگی کودک درک درستی از بینایی ندارد و ما باید از کودک مراقبت کنیم و حواس مان به بینایی آنها باشد.اعتیاد به اینترنت نشان‌دهنده بیماری‌های روان‌شناختی

۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۵۶:۴۰ ب.ظ

 

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اعتیاد به اینترنت می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات روان‌شناختی مختلف در میان دانش‌جویان باشد.

اعتیاد به اینترنت می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های روان‌شناختی دیگر باشد

گزارشی از این مطالعه در آخرین نشست کالج اروپایی نوروسایکوفارماکولوژی در شهر وین ارائه شده است. محققان کانادایی معتقدند که یافته‌های‌شان می‌توانند روی رویکرد روان‌پزشکان نسبت به افرادی که وقت زیادی را برای آنلاین بودن در فضای اینترنت صرف می‌کنند، تاثیر بگذارند. آنان در این مطالعه، استفاده از اینترنت را در میان ۲۵۴ نفر از دانش‌جویان سال‌اولی دانشگاه مک‌مستر مورد ارزیابی قرار دادند و برای این کار از ابزاری به‌نام تست اعتیاد به اینترنت (IAT) استفاده کردند.

نتایج اولیه نشان دادند که ۳۳ نفر از این دانش‌جویان دارای معیارهای لازم برای اعتیاد به اینترنت هستند و استفاده از اینترنت برای ۱۰۷ نفر از آنان مشکل‌ساز است. محققان در ادامه به ارزیابی سلامت روانی دانش‌جویان پرداختند و مشکلاتی مثل افسردگی، اختلال اضطرابی، استرس و نشانه‌های رفتار تکانشی را در میان آنان بررسی کردند. نتایج نهایی نشان دادند که بیشتر کسانی که دچار اعتیاد به اینترنت بودند،

نمی‌توانستند خودشان را در استفاده از تماشای ویدیوی آنلاین، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای پیام‌رسانی کنترل کنند. علاوه بر این، میزان ابتلا به افسردگی و اختلال اضطرابی نیز در میان آنان بیشتر بود. آنان حتی در اجرا کردن برنامه روزانه خودشان مشکل داشتند و در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان نیز با مشکل مواجه می‌شدند.


از گلستان بی خزان شیخ شیراز

۴ شهریور ۱۳۹۵ ۰۴:۰۴:۳۹ ب.ظ

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه کتاب و لوح فشرده «از گلستان بیخزان شیخ شیراز» شامل گزیده گلستان سعدی، از مجموعه گنج حکمت، به تازگی توسط انتشارات معین منتشر و راهی بازار نشر شده است.

مجموعه گنج حکمت، یکی از مجموعه‌هایی است که این ناشر چاپ می‌کند و در مطلبی که بهزاد میرزایی دبیر این مجموعه برای معرفی آن نوشته، اشاره شده است: اجرای درست و در عین حال جذاب شاهکارهای نثر فارسی جز به اتکای صدای آشنای فرهیخته‌ترین صداپیشگان این مرز و بوم ممکن نمی‌شد. استادانی که با شکیبایی و حس مسئولیت کوشیدند ضمن جلب رضایت صاحب نظران، «درست خواندن» را فدای «زیبا خواندن» نکنند.

در بخش دیگری از این مطلب نوشته شده است: مجموعه شنیداری گنج حکمت بر آن است تا با بهره‌گیری از جادوی کلام و موسیقی، طیف گسترده‌تری از مخاطبان را با گنجینه های ادب فارسی آشنا کند، با این امید که اشتیاقی در شنوندگان برانگیزد تا به مطالعه متن مکتوب این آثار بپردازند.

«از گلستان بیخزان شیخ شیراز» شامل یک کتاب که نسخه مکتوب گزیده گلستان را در بر می‌گیرد و همین طور ۲ لوح فشرده است که در مجموع ۳۸ فایل صوتی را در بر می‌گیرند. در این اثر، خوانش و اجرای متن‌ها توسط ابوالحسن تهامی، خوانش مقدمه توسط مریم رادپور و تنظیم موسیقی و اجرا هم توسط سیامک جهانگیری انجام شده است.

 

در یکی از حکایت‌های گزیده این کتاب می‌خوانیم:

پادشاهی را مهمی پیش آمد. گفت: «اگر این حالت به مُراد من برآید، چندین درم دهم زاهدان را.» چون حاجتش برآمد و تشویش خاطرش برفت، وفای نذرش به وجود شرط لازم آمد. یکی را از بندگان خاص کیسه‌ای درم داد تا صرف کند بر زاهدان. گویند: غلامی عاقل هشیار بود؛ همه روز بگردید و شبانگه بازآمد و درم‌ها بوسه داد و پیش ملک نهاد و گفت: «زاهدان را چندان که گردیدم، نیافتم.» گفت: «این چه حکایت است!؟ آنچه من دانم درین ملک چهارصد زاهد است.» گفت: «ای خداوند جهان! آن که زاهد است نمی‌ستاند، و آن که می‌ستاند، زاهد نیست.» ملک بخندید و ندیمان را گفت: «چندان که مرا در حق خداپرستان ارادت است و قرار، مرین شوخ دیده را عداوت است و انکار؛ و حق به جانب اوست:

زاهد که درم گرفت و دینار
زاهدتر ازو یکی به دست آر!

این کتاب با ۲۴۰ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۷۰ هزار ریال منتشر شده است که با احتساب دو لوح فشرده، قیمت آن به ۴۵۰ هزار ریال می‌رسد.

صادق وفاییپردرآمدترین نویسندگان جهان

۱۵ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۴۹:۳۴ ب.ظ

مجله «فوربز» فهرست پردرآمدترین نویسندگان در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، مجله «فوربز» فهرست پردرآمدترین نویسندگان در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد.

«جیمز پترسون» برای سومین‌بار عنوان پردرآمدترین نویسنده جهان را که هر ساله از سوی مجله اقتصادی «فوربز» منتشر می‌شود، کسب کرد.

در این لیست نام نویسندگان مطرح دیگری همچون «جی.کی رولینگ»، «جورج آر.آر مارتین» و «پائولا هاوکینز» نویسنده رمان «دختری در قطار» به چشم می‌خورد. «فوربز» اعلام کرد درآمد کلی نویسندگانی که نامشان در این فهرست آمده، طی ۱۲ ماه گذشته بالغ بر ۲۶۹ میلیون دلار بوده است.

«جیمز پترسون» که سومین سال است به این فهرست راه پیدا کرده، ‌با اختلافی فاحش با نفر دوم صدرنشین است. او در سال ۲۰۱۶، ۹۵ میلیون دلار کسب کرده است. جدیدترین کتاب این نویسنده «BookShots» ماه ژوئن در آمریکا به چاپ رسید و تاکنون بیش از یک میلیون دلار فروخته است.


پترسون نویسنده مطرح رمان‌های روانشناختی و جنایی آمریکاست که مجموعه‌اش با نام «الکس کراس» شهرت جهانی دارد. «پترسون» به طور میانگین سالی ۱۴ کتاب منتشر می‌کند. نام او به عنوان اولین نویسنده‌ای که یک میلیون جلد از آثارش در قالب دیجیتال به فروش رسیده، ثبت شده است. تاکنون بیش از ۳۰۰ میلیون جلد از کتاب‌های این نویسنده آثار جنایی آمریکا در سرتاسر جهان به فروش رسیده است. درآمد «پترسون» در سال ۲۰۱۳ به ۹۰ میلیون دلار رسید.

«جف کینی» که کتاب‌های «بچه بزدل» او شهرت جهانی دارند، ‌با ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار مقام دوم را دارد.

«رولینگ» نویسنده رمان‌های «هری پاتر» که طی سال‌های گذشته مشغول نگارش و انتشار رمان‌های بزرگسال بوده، ‌در ۱۲ ماه گذشته ۱۹ میلیون دلار به جیب زده و رتبه سوم فهرست پردرآمدترین نویسندگان جهان را از آن خود کرده است. او هفته گذشته «هری پاتر و بچه نفرین‌شده» را که مخاطبانش آن را هشتمین کتاب‌ «هری پاتر» می‌دانند روانه بازار کرد. این اثر یک نمایشنامه است که اقتباس آن در حال اجرا روی صحنه «وست‌اند» لندن است و داستانش ۱۹ سال پس از پایان یافتن رمان‌های هفت‌گانه «هری پاتر» رخ می‌دهد.

 «جان گریشام» نویسنده آمریکایی رمان‌های جنایی و حقوقی هم با ۱۸ میلیون دلار رتبه چهارم را به دست آورده. «استفن کینگ» نویسنده مشهور هم‌وطن او که اقتباس بسیاری از رمان‌هایش در سینما و تلویزیون ساخته شده و طرفداران بسیاری دارد، جایگاه پنجم را اشغال کرده است.

«استفن کینگ» خالق بیش از ‌۲۰۰ اثر ادبی در ژانرهای وحشت و خیال‌پردازی است. کارگردانان مطرح با اقتباس از رمان‌های او فیلم‌های بسیاری ساخته‌اند؛ فهرست برخی از این فیلم‌ها که با بازی درخشان بازیگران نام‌دار بر پرده رفته از این قرار است: «مسیر سبز»، «رهایی از شائوشنگ» و «مه» به کارگردانی «فرانک دارابونت»، «میزری» به کارگردانی «راب راینر» و «۱۴۰۸» به کارگردانی «مایکل هاف استروم».

نام «دنیل استیل» رمان‌نویس آثار عامه‌پسند و «نورا رابرتز» هم با ۱۵ میلیون دلار درآمد در رتبه‌های بعدی دیده می‌شود. رتبه هشتم هم نصیب «ای.ال جیمز» نویسنده رمان‌های «۵۰ طیف خاکستری» شده است.

«پائولا هاوکینز» نویسنده‌ای که در زیمبابوه رشد پیدا کرد و در سال ۱۹۸۹ راهی لندن شد، پیش از روی آوردن به این شغل، استاد اقتصاد و روزنامه‌نگار اقتصادی بوده است. او امسال برای اولین‌بار به فهرست «فوربز» راه یافته و رتبه نهم را با «ورونیکا راث» و «جان گرین»‌ شریک شده است. هر سه این نویسندگان طی سال ۲۰۱۶ ، ۱۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.

«هاوکینز» رمان پرفروش «دختری در قطار» را اوایل سال ۲۰۱۵ منتشر کرد. این تریلر تا ۲۰ ماه صدرنشین لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های انگلستان و آمریکا بود و تنها در سه ماه نخست ۲۰ میلیون دلار فروش داشت. «فوربز» اعلام کرده،‌ رمان «دختری در قطار» این نویسنده در سطح جهانی ۱۱ میلیون دلار فروخته است. اقتباس سینمایی این کتاب با بازی «امیلی بلانت» در ماه اکتبر سال جاری به روی پرده می‌رود.

«جی.آر.آر مارتین» که بیستمین سالگرد انتشار اولین رمان از مجموعه «ترانه‌های یخ و آتش» خود را جشن می‌گیرد،‌ در این رده‌بندی در جایگاه دوازدهم نشسته است. سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت» براساس کتاب‌های پرفروش و موفق او ساخته می‌شود. «مارتین» در ۱۲ ماه گذشته ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار درآمد به دست آورده است. او سال گذشته با ۱۲ میلیون دلار، پانزدهمین نویسنده پردرآمد جهان لقب گرفته بود.

امسال «دن براون» نویسنده رمان‌های «رمز داوینچی» و «دوزخ»، و «ریک ریوردن» هم با همین میزان درآمد دوازدهم شده‌ است.

در لیست امسال «فوربز» جای خالی نویسندگان مطرحی چون «اندی ویر» نویسنده رمان «مریخی» که فیلم اقتباسی آن به کارگردانی «ریدلی اسکات» در رقابت‌های اسکار حضور داشت، «گیلیان فلین» نویسنده رمان «دختر گمشده» که «دیوید فینچر» کارگردان معروف فیلم اقتباسی آن را ساخت، «سوزان کالینز» خالق رمان‌های «بازی بقا» که آن هم اقتباس‌ موفقی در سینما را تجربه کرد، دیده می‌شود. سال گذشته «فلین» و «کالینز» رتبه سیزدهم را در فهرست پردرآمدترین نویسندگان جهان کسب کردند.


  1   2   3   4   5   بعدی >>
 
نماد اعتماد الکترونیکی

 

 

 
پرفروش ترین عناوین
اکولوژی و محیط زیست خودمونی
اکولوژی و محیط زیست خودمونی

140,000 ریال
فرزند ایران
فرزند ایران

120,000 ریال
وخشور ایران
وخشور ایران

80,000 ریال

پر بازدیدترین عناوین
تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران

تجزیه و تحلیل و شرح ردیف موسیقی ایران

300,000 ریال
یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

یادداشت های علم(دورۀ هفت جلدی)

950,000 ریال
درخت انجیر معابد

درخت انجیر معابد

500,000 ریال

جدیدترین عناوین منتشر شده
دانشورزی
دانشورزی

350,000 ریال
ده آزمایش برتر علمی
ده آزمایش برتر علمی

150,000 ریال
هفت آوا
هفت آوا

150,000 ریال
 

عضویت در خبر نامه